Kas lubate kasutada küpsiseid?

Punaristlase aumärgi statuut

1. Üldsätted
1.1. Punaristlase aumärk (edaspidi aumärk) on Eesti Punase Risti (edaspidi EPR) kõrgeim tunnustus, millega autasustatakse isikuid, kes on silmapaistvalt edendanud EPR missiooni ja väärtusi.
1.2. Aumärk on eetilise ja humanitaarse tegevuse sümbol ning tunnustus silmapaistvapanuse eest Eesti Punase Risti tegevusse Eestis või rahvusvahelisel tasandil.
1.3. Aumärk sarnaneb kujunduselt Vabariigi Presidendi poolt antava Eesti Punase Risti teenetemärgiga, olles väiksem ja ilma riikliku staatuse atribuutideta ning kuuludes Rahvusliku Seltsi autasude hulka.

2. Aumärgi kirjeldus
2.1. Aumärk on hõbedane, ristikujuline ja punase emailkattega ning selle keskmes on tumepunane reljeefne rist. Risti taustal moodustab raamistuse stiliseeritud hõbedane pärg. Aumärk on kinnitatud lindile, mille keskel on lai punane triip, mida ääristavad valged servad.
2.2. Aumärki kantakse rinnas vasakul pool. Aumärgiga kaasneb nimeline aukiri ja lühike kirjeldus tunnustuse põhjustest.
2.3. Aumärk väljendab oma kujunduse ja värvilahenduse kaudu Eesti Punase Risti väärtusi, traditsioone ja seotust Eesti ühiskonnaga:

  • punane rist aumärgi keskmes on rahvusvahelise Punase Risti liikumise universaalne sümbol, mis tähistab humaansust, neutraalsust ja abivalmidust;
  • sügavpunane värv sümboliseerib elude päästmise missiooni, kaastunnet ja väärikust;
  • hõbedane pärg risti ümber sümboliseerib austust ja tunnustust. Stiliseeritud lehtede kujundid viitavad püsivusele ja rahule – väärtustele, mille eest seisavad nii Punane Rist kui ka Eesti riik;
  • valge lint sümboliseerib rahu, eetilist selgust ja ausust. Selle keskel paiknev punane triip tähistab pühendumust ja sisemist kutset aidata, olles kooskõlas Eesti Punase Risti visuaalse identiteediga.

3. Aumärgi andmise tingimused
3.1. Aumärgiga tunnustatakse Eesti Punase Risti vabatahtlikke, töötajaid, liikmeid ja koostööpartnereid, kes on:

  • järjepidevalt ja silmapaistvalt panustanud humanitaartegevusse;
  • näidanud üles erakordset pühendumust EPR väärtustele;
  • olnud eestvedajad kogukonna toetamises ja kriiside lahendamises;
  • toetanud oluliselt EPR tegevusi rahvusvahelisel tasandil.

3.2. Aumärki ei anta postuumselt, välja arvatud erandjuhul EPR juhatuse otsusel.

4. Kandidaatide esitamine ja valikuprotsess
4.1. Kandidaate võivad esitada kõik EPR liikmed ja töötajad, täites selleks vastava vormi veebikeskkonnas, mille edastab EPR töötaja.
4.2. Kandidaadid peavad olema silma paistnud Eesti Punase Risti ühe või mitme tänukategooria raames olulise ja püsiva panusega, mis toetab organisatsiooni missiooni ja humanitaartegevust.
4.3. Aumärgi kandidaadid valib välja Eesti Punase Risti presidendist, asepresidentidest ja juhatusest moodustatud komisjon, kes esitab nominentide seast kuni kolm kandidaati hääletamiseks. Lõpliku otsuse teeb liikmete hääletuse tulemusel Eesti Punase Risti üldkogu või selle volitatud esindajad. Häälte võrdsuse korral langetab otsuse Eesti Punase Risti president.

5. Aumärgi üleandmine
5.1. Aumärk antakse pidulikult üle EPR iga-aastasel tänuüritusel, kus osalevad organisatsiooni juhid ning kutse saanud liikmed, töötajad, vabatahtlikud, koostööpartnerid ja teised külalised.
5.2. Aumärgi annab üle EPR peasekretär.
5.3. Koos aumärgiga antakse autasustatule üle paberkandjal:

  • aukiri, kus on: tänusaaja ees- ja perekonnanimi, tänukategooria koos selle lühikirjeldusega, EPR presidendi ja EPR peasekretäri nimi, allkiri ja kuupäev;
  • EPR juhatuse liikmete poolt allkirjastatud otsus „Punaristlase aumärgi andmine“, mis sätestab aumärgi numbri, selle saaja ees- ja perekonnanime või organisatsiooni nime, sünniaja (organisatsiooni puhul jääb tühjaks) ning tänukategooria nimetuse.

6. Aumärgi kandmine ja äravõtmine
6.1. Aumärgi kandmisel juhindutakse teenetemärkide kandmise heast tavast.
6.2. Aumärki on õigus kanda üksnes isikul, keda on sellega autasustatud.
6.3. Komisjon võib EPR juhatuse otsusega aumärgi kandmise õiguse ära võtta isikult, kes on pärast aumärgi saamist enda või Punase Risti mainet ebaväärika käitumisega kahjustanud.

7. Lõppsätted
7.1. Aumärgi andmise kohta peetakse arvestust EPR juhatuse kehtestatud korras.
7.2. Käesolev statuut jõustub EPR juhatuse kinnitamisel ja seda võib muuta vaid EPR juhatuse otsusega.
7.3. Punaristlase aumärgi statuut on üleval EPR kodulehel.