Projekt EU4health ehk vaimse tervise tugi Ukraina põgenikele Eestis

Projekt sai alguse 2023. aasta kevadel, seda rahastab Euroopa Liit. Selle raames koolitame psühholoogilise esmaabi andjaid, kes pakuvad põgenikele vaimset tuge.

Loe Tatiana lugu (Facebook)

Rahvusvahelise Punase Risti Föderatsiooni toetusprojekt Ukraina põgenikele Eestis

Projekti raames korraldame põgenikele laste- ja noortelaagreid, õpetame nii noortele kui ka täiskasvanutele esmaabi ja tutvustame Eesti tervishoiusüsteemi; samuti jagame abikaarte toidu ja hügieenitarvete soetamiseks.

Eestist Ukrainasse saadetud esemeabi

Kahel korral oleme Ukrainasse saatnud humanitaarabi, kokku 18 täislastis veoautot:

 • Märtsis 2022 14 veoautot kõikvõimalike hügieenitarvetega (mähkmed, hügieenisidemed, niisked salvrätid, pesemisvahendid jm); samuti magamiskotid, tekid, padjad ja linad. Kõik see oli esemeannetused inimestelt (ettevõtted + eraisikud).
 • Mais 2022 neli veokit kauasäiliva, söögivalmis toiduga: konservid, lastetoit, kiirsupid, pähklid, kuivatatud puuviljad, müslibatoonid. Lisaks olid selles saadetises ka esmavajalikud hügieenitarbed: mähkmed, WC-paber ja niisked salvrätikud. Selle kogusime e-toidupoodide kaudu annetustena ning ostsime juurde annetatud raha eest.

Eestist Ukrainasse saadetud rahaline abi

Ukraina Punane Rist palus meil esimesed rahaülekanded teha Rahvusvahelisele Punase Risti Komiteele: kandsime kahe osamaksena üle 2 miljonit eurot. Sealt edasi oleme kandeid teinud lähtuvalt Ukraina Punase Risti suunistest:

 • Aprilli alguses ja keskel 2022 kandsime toidupuuduse leevendamiseks Ukraina Punasele Ristile 2 x 500 000 eurot, mis jagati Ukraina ida- ja lõunaosa elanikele toidukupongidena.
 • Septembris 2022 saatsime Ukraina Punasele Ristile 500 000 eurot kahe haigla jaoks. Mõlemad haiglad evakueeriti Luganskist, ajutiselt okupeeritud aladelt. Üks haigla taasavati Dnipros ja teine Rivnes ning mõlemad vajasid tegevuse jätkamiseks uues asukohas mitmesugust varustust.
 • Märtsis 2023 kandsime 150 000 eurot mitme rünnakutes kahju kandnud Kiievi haigla tegevuse taastamiseks ja püsiva elektrivarustuse tagamiseks.
 • Juunis 2023 kandsime 100 000 eurot haiglate ja rehablitatsioonikeskuste töökorras hoidmiseks.

Abi põgenikele siin Eestis

Lisaks tööle vastuvõtukeskustes, mitmesuguste ürituste ja perepäevade korraldamisele ning põgenike varustamisele kõikvõimaliku eluks vajalikuga:

 • Toetasime põgenikke tervisenõu ja ravimitega suurimas majutuskeskuses, laeval Isabelle (2022).
 • Koolitame psühholoogilise esmaabi andjaid, et pakkuda vaimset tuge.
 • Käimas on 4-tunnised koolitused, kus põgenikud saavad teada, kuhu Eestis tervisemuredega pöörduda, kuidas kutsuda abi ja anda esmaabi. Kokku saab sellise koolituse 2023. aasta jooksul tuhat inimest
 • Korraldame laagreid Ukraina noortele ja lastele, et pakkuda neile vaimset tuge ja soodustada sisseelamist uude keskkonda (sh koolikeskkonda).
 • Heategevuslikus taaskasutuskaupluses Punane Ristik (Mustamäe tee 8 ja Kadaka tee 54a, Tallinn) on kõik riided, jalatsid ja kotid põgenikele 50% soodsama hinnaga.