Ukrainas on riigisiseselt ümber asunud 6 miljonit ja riigist lahkunud 7,8 miljonit inimest. Kohapeal on abistamas enam kui 7300 inimest Ukraina Punasest Ristist, Rahvusvahelisest Punase Risti Komiteest on kohal u 700 inimest.
11,7 miljonit inimest on saanud humanitaarabi: toitu, vett, hügieenitarbeid jm-d esmavajalikku. Samuti jagatakse rahalist toetust, praegu seisuga on seda Ukrainas antud u 137 miljoni euro ulatuses 744 000 inimesele (lisaks 62 miljoni ulatuses rahalist toetust põgenikele). Ajutine varjupaik on loodud 1,8 miljonile inimesele. Toetatud on 54 000 hoone taastamist (elumajad ja avalikud hooned).
170 haiglasse üle Ukraina on viidud meditsiinivahendeid ja ravimeid; kokku on meditsiiniabi saanud 1,1 miljonit inimest. Esmaabivalmiduses ollakse kõikjal: tänavatel, (ajutistes) meditsiinipunktides jm-l. Seda ka õpetatakse: 88 000 Ukraina elanikku on saanud oskuse teisi abistada. Füüsilise abi kõrval on oluline vaimne tugi. Regulaarselt nõustavad vastava ettevalmistusega vabatahtlikud inimesi, avatud on kriisiabi toetustelefon. Vaimset tuge on saanud enam kui 328 000 inimest.
Rahvusvahelise Punase Risti Komitee juurde loodud otsimisteenistus on praeguseks vastanud 4000 inimese palvele otsida pereliikmeid, kellega on kaotatud kontakt. Ukrainas tegutseb ka Komitee suurim demineerijate meeskond, kes teeb kahjutuks plahvatusohtlikke lõhkekehi.
Turvaline pääsetee on evakuatsioonide käigus loodud 10 500 inimesele.
Abi Eestist Ukrainasse
Eestimaalased on Ukraina elanike abistamiseks annetanud 5,17 miljonit eurot. Abivajadus on pikaajaline, sellest lähtuv peab olema ka toetus: seisuga 23.02.2023 on Ukrainasse jõudnud 3,7 miljonit eurot. Eelinfona teame, et peagi on oodata uut abipalvet.
Märtsis 2022 kandsime kahe osakandena 2 miljonit eurot Ukraina Punase Risti suunisel Rahvusvahelisele Punase Risti Komiteele. Edaspidi on ülekanded toimunud konkreetsetest abipalvetest lähtuvalt ja läinud otse Ukraina Punasele Ristile: 1.04 ja 18.04 kandsime üle 500 000 eurot toidukupongideks Ukraina ida- ja lõunaosa elanikele; 9.09 saatsime 500 tuhat eurot kahe haigla tegevuse taastamiseks.
Veebruari lõpus ja märtsi alguses kogusime Eestis tekke, patju, voodipesu ja hügieenitarbeid – kokku tuli 14 veoautotäit annetusi. Need jõudsid märtsis jaotuskeskusesse Ukraina-Ungari piirialal ja liikusid sealt edasi läbi kohalike abistajate.
Uus saadetis, sel korral kauasäiliv söögivalmis toit ja hügieenitarbed, alustas teed Ukrainasse 20. mail. Sealt edasi läks teele veel kolm veokitäit humanitaarabi. Saadetud toitu ja hügieenitarbeid sai annetada Coopi, Prisma, Rimi ja Selveri e-poodide kaudu ning lisa soetasime juurde Ukraina elanike toetuseks kogutud annetusraha eest (200 000 eurot). Saadetis läks otse Ukraina Punasele Ristile.
Abi põgenikele
Ukrainasse abi saatmise kõrval oleme olnud toeks ka põgenikele siin Eestis. Lisaks tööle vastuvõtukeskustes ja põgenike varustamisele kõikvõimaliku eluks vajalikuga, oleme:
- Korraldanud laagreid (suvel, sügisel ja talvel) Ukraina noortele ja lastele, et pakkuda neile vaimset tuge ja soodustada sisseelamist uude keskkonda (sh koolikeskkonda). Kokku on laagrites osalenud u 400 Ukraina last + sügistalvistes laagrites nende siinsed klassikaaslased.
- Toetanud põgenikke tervisenõu ja ravimitega laeval Isabelle (mai kuni detsember 2022).
- Koolitanud üle saja psühholoogilise esmaabi andja, et pakkuda põgenikele vaimset tuge.
- Jaganud põgenikele tasuta või soodushinnaga rõivaid ja jalatseid heategevuslikus taaskasutuskaupluses Punane Ristik.