ML Sport ja Eesti Punane Rist sõlmisid äsja koostööleppe: treenerid saavad põhjaliku esmaabikoolituse, et spordiklubi 140 õpilasele oleks treeningutel ja võistlustel tagatud heatasemeline abi.
„Sagedasemad on jalatraumad, eriti võistlustel. Lisaks on vajanud esmaabi sportlased, kes on saanud löögi vastu pead või nägu ning sellega on kaasnenud verejooks, nokaut või kukkumine. Juhtub ka luumurde,“ loetles ML Sport juhatuse liige ja treener Marko Levtšenko. Kuigi hetkel on sisetingimustes rühmatreeningud peatunud, vaatab klubi lootusrikkalt tulevikku. „Kindlasti COVID-19 levik mõjutab treenitavate arvu, kuid me oleme optimistlikud. Kriis on mööduv,“ sõnas Levtšenko.
Lisaks treenerite koolitamisele hakkab Eesti Punane Rist olema esmaabivalves võistlustel. Ikka selleks, et kõik abivajajad kiirel ja parimal viisil esmaabi saaksid. „Oma töös näen tihti, et õnnetuspaigal viibinud inimeste väheste teadmiste tõttu on esmane abi puudulik või hoopis osutamata jäetud. Koolitamisega saame seda muuta. Õige esmaabi võib päästa elu, see on tõesti sõna otseses mõttes elupäästev oskus,“ rääkis esmaabiõpetaja ja Eesti Punase Risti ida regiooni koordinaator Mikk Orasmaa.
Kuidas anda esmaabi jalatrauma korral?
Jalatraumade puhul on väga oluline asetada vigastatud kohale midagi külma. Kui spetsiaalset jääkotti ei ole, sobib kodustes tingimustes ka sügavkülmast võetud köögivilja-marjapakk vms. Kindlasti aga tuleb see asetada haigele kohale läbi riide, et vältida naha külmakahjustust.
Jahutamine aitab oluliselt vähendada turse teket ning sellest tingitud valu ja ebamugavust. Jahedat võiks vigastatud kohale panna 10–15 minuti kaupa iga paari tunni järel. Viimaks võib haige koha kinni siduda elastiksidemega, et vähendada selle liikuvust ja turset. Kindlasti tuleb pöörduda haiglasse, kui trauma tagajärjel on jäse deformeerunud, vigastatud kohta ümbritseb verevalum või jäseme liigutamine on erakordselt valus.