8. mail mälestab Eesti Punane Rist üheskoos rahvusvahelise Punase Ristiga enam kui 160 aastat tagasi Punase Risti ja Punase Poolkuu liikumise asutanud vabatahtlikkuse pioneer Henry Dunanti pärandit.
8. mai on päev, mil avaldatakse austust miljonitele Punase Risti ja Punase Poolkuu vabatahtlikele ja töötajaile, kes tegutsevad üheskoos kaitset, abi, tervishoiuteenuseid, sotsiaalabi ja solidaarsust vajavate inimeste heaks.
Rahvusvahelise Punase Risti ja Punase Poolkuu president Kate Forbes ütleb oma pöördumises: “Relvastatud konfliktide ja vägivalla, katastroofide, kliimaga seotud kriiside, epideemiate, toiduga kindlustamatuse ja massiliste ümberasumiste keskel oleme endiselt väga tugevalt pühendunud teiste abistamisele.
Praegusel keerulisel ajal on Punase Risti ja Punase Poolkuu embleemid, mida me kanname, võimsad sümbolid, mis lubavad abivajajaile kaitset.”
Ka meie väike riik on kaasataud ülemaailmsesse kriisi, mis on sümbioos ökoloogilistest probleemidest, rändekriisist ja rahutustest maailmas ning Eesti Punane Rist annab endast parima, et jääda kõige selle keskel neutraalseks ning osutada abi kõigile, kes seda vajavad.
Rahvusvahelise Punase Risti Komitee president Mirjana Spoljaric räägib, et neutraalse ja erapooletu humanitaartegevuse järgimine on esmatähtis ja võimaldab meie meeskondadel pääseda kriisiolukorras kõige kaugemate ja riskantsemate kogukondade juurde. “Meie töö põhineb neutraalsuse, erapooletuse ja sõltumatuse põhimõtteil. Polariseerumise ja erinevate rühmade, sealhulgas sisserändajate, naaberkogukondade ja isegi esmaabitöötajate dehumaniseerimise ajal tugevdab meie liikumine inimlikkuse aluspõhimõtet, eriti kohtades, kus see on inimkonna elushoidmiseks kõige olulisem.
Rahvusvahelise humanitaarõiguse austamine ei säilita mitte ainult kriisidest mõjutatute inimlikkust, vaid ka meie enda inimlikkust nii täna kui ka tulevikus.”
Punase Risti ja Punase Poolkuu vabatahtlikud ning töötajad on sageli esimesed, kes reageerivad kriisile või katastroofile – nemad on maailma kõige kaugemates nurkades ja kõige keerulisemates olukordades justkui lootuse tugisambad. Nad hoiavad igapäevaselt elus inimlikkust, pakkudes meeleheitlikele abivajajaile lohutust – mõnikord maksavad nad selle eest ka kõrgeimat hinda.
“Sel päeval meenutame südamlikult oma kolleege, kes hukkusid meie humanitaarmissioonide toetamisel, ja avaldame sügavat kaastunnet nende lähedastele.
Samuti oleme tohutult tänulikud kõigile Punase Risti ja Punase Poolkuu vabatahtlikele ja töötajatele nende vankumatu pühendumuse eest. Jätkame koostööd, et hoida inimlikkust elus,” räägib Kate Forbes.
Eesti Punane Rist on osa rahvusvahelisest Punase Risti liikumisest, mis tegutseb 192 riigis ligi 15 miljoni vabatahtlikuga. Alates Eesti iseseisvuse taastamisest on Eesti Punane Rist saatnud abi mitmekümnesse välisriiki.