Laupäeval (14.05) toimus Eesti Punase Risti esmaabikonverents, kus kohtus ligi 40 esmaabiõpetajat ja -instruktorit. Räägiti uuendustest esmaabiandmises, jagati kogemusi ja ühtlustati seniseid praktikaid.
“Terviseameti andmete järgi on Eestis umbes 300 000 kiirabikutset aastas, st vähemalt sama suur on ka vajadus esmaabiandjate järele. Vaatamata sellele, et enamikel juhtudest ei ole ohus inimese elu, on kutse taga ikkagi tervisealane mure ja reageerib tervishoid. Enne kiirabi/EMO tasandit on aga alati esmaabiandja tasand. Koolitatud esmaabiandjaid on vaja senisest rohkem – igas kogukonnas, külas, kortermajas peaks olema keegi, kes vajadusel oskab aidata,” rääkis Eesti Punase Risti esmaabiõpetaja Manfred Dubov ja lisas, et nii esmaabiandmisel kui ka selle õpetamisel lähtub Punane Rist teadus- ja tõenduspõhistest juhendmaterjalidest.
Konverentsil räägiti uuendustest esmaabiandmises. Näiteks on uutes rahvusvahelistes juhendmaterjalides senisest struktuursemalt käsitletud psühholoogilist esmaabi, erakorralist sünnitust ja esmaabi opiodi mürgistuse korral. Kel huvi, saab uuenduste kohta lisa lugeda Rahvusvahelise Punase Risti Föderatsiooni Esmaabi Referentskeskuse ingliskeelsest juhendmaterjalist.
Laupäevase konverentsi lektorid olid Manfred Dubov, Diana Sakkos, Joona Sõsa ja Andras Laugamets; osalejaid oli kõikjalt Eestist.
Esmaabikonverentsist saab regulaarne kohtumine, järgmine on plaanis sügisel.
Foto: Manfred Dubov