Igal aastal sureb Euroopas haiglaeelsesse südame äkksurma umbes 350 000 inimest. Eestis sureb südame seiskumise tõttu statistika kohaselt tunnistajate juuresolekul umbes 700 inimest aastas.
Inimeste teadlikkus elustamisvõtete kasutamisest on tõusuteel ning on tänaseks ületanud 50% piiri. Ilma kiire reageerimsieta on ellujäämine peaaegu võimatu.
Kiire 112-te helistamine ja elustamisvõtete alustamine võivad ellujäämise tõenäosust oluliselt suurendada. Paraku on inimesed tihti teadmatuses ja paanikas ning ei osata õigeaegselt reageerida. Seetõttu on äärmiselt oluline, et rohkem inimesi omandaks elustamisoskused.
16. oktoobril, mil Euroopas tähistatakse südame taaskäivitamise teavituspäeva, on fookuses elustamisoskuste edendamine. Eestis toimus esimene selline koolitus 2013. aastal Tartus, kus õpetati päevaga umbes 1200 inimest elustamisvõtteid 15 erinevas kohas.
Südame äkksurma puhul tuleb koheselt alustada elupäästva esmaabiga. Riikides, kus elanikke regulaarselt koolitatakse, rakendatakse elustamisvõtteid 70% juhtudest – selle tulemusena jääb ellu iga viies abivajaja. Seega on Eestis arenguruumi nii oskustes kui ka julguses aidata.
Elustamisoskuste õppimine on eluliselt vajalik, kuna umbes 80% südame seiskumisi toimub kodus. Igaühel on võimalus kaitsta oma lähedasi, õppides elustamist—see võtab vaid 15 minutit.
Eesti Punane Rist viib üle Eesti ellu elustamisoskuste õpetamise kampaaniaid, et suurendada teadlikkust ja oskusi. 16. oktoobril ja järgnevates päevades toimuvad mitmed üritused, kus inimesed saavad praktiseerida elustamisvõtteid ja õppida defibrillaatori kasutamist.