Rahvusvaheline Punase Risti Komitee töötab selle nimel, et välja selgitada Venemaa Föderatsiooni ja Ukraina vahelise rahvusvahelise relvakonflikti käigus kadunud 28 000 inimese saatus.
Need inimesed võivad olla vangistuses, tapetud või nad kaotanud kontakti oma lähedastega pärast kodust põgenemist.
“70 Ukraina perekonda sõitsid Ukrainast Genfi, et jagada oma kannatusi ja kutsuda üles tegutsema. Teabe puudumine lähedase kohta on piinav. Igal perel on õigus teada, mis tema pereliikmega juhtus,” ütles Ariane Bauer, ICRC Euroopa ja Kesk-Aasia piirkonna direktor.
Alates Venemaa-Ukraina rahvusvahelise relvakonflikti eskaleerumisest 2022. aasta veebruaris on ICRC saanud 165 000 kõnet, e-kirja ja kirja sugulastelt, kes otsivad teavet oma kadunud lähedaste kohta. ICRC on suutnud vahendada infot 9000 perekonnale. Ent lugematu arv pereliikmeid elavad endiselt teadmatuses ja ootavad meeleheitlikult uudiseid.
ICRC on nii Venemaa kui Ukraina poolel külastanud enam kui 3000 vangistuses olevat sõjavangi. Oleme Punases Ristis valusalt teadlikud, et sellest ei piisa. Kutsume rahvusvahelise relvakonflikti osapooli üles täielikult täitma oma rahvusvahelisest humanitaarõigusest tulenevaid kohustusi, eelkõige võimaldades meile täieliku, korrapärase ja takistamatu juurdepääsu kõigile neile, keda nad kinni hoiavad. Samuti peaksid nad andma ICRC-le õigeaegset teavet nende käes olevate isikute saatuse ja asukoha kohta, olenemata sellest, kas nad on elus või surnud.
Tegutsedes neutraalse vahendajana konflikti osapoolte vahel, kogub, koondab ja edastab ICRC keskne otsingubüroo teavet kadunuks jäänud või perekondadest eraldatud sõjaväelaste ja tsiviilisikute saatuse ja asukoha kohta. Tegevuse eesmärk säilitada kontakt pereliikmete vahel.
Genfis asuv büroo teeb tihedat koostööd Punase Risti ja Punase Poolkuu partneritega üle maailma, et toetada perekondi, kes otsivad uudiseid oma kadunud sugulaste kohta.