Ajal, mil riigis on ülemaailmse pandeemia tõttu välja kuulutatud eriolukord ja meie kõigi elud on pea peale pööratud, on vabatahtlike panus inimeste elu ja tervise ning heaolu tagamiseks hindamatu väärtusega. Mida aga vabatahtlike töö koordineerimisel sellises olukorras silmas pidada? Eesti Punane Rist, kelle vabatahtlikud olid kriisi esimestel nädalatel Tallinna sadamates ja lennujaamas abis, jagab oma kogemusi ja mõtteid.
Valmisoleku hindamine – operatiivsus ja paindlikkus
Veebruari viimastel päevadel sai Eesti Punane Rist sotsiaalministeeriumilt palve tekkinud keerulises olukorras riigile appi minna. Kriisisituatsioonis on oluline, et vabatahtlikke koondaval organisatsioonil oleks valmisolek kiiresti reageerida ning olukorraga paindlikult kohaneda. See valmidus oli meil olemas. Kriisiperioodil võivad vajadused muutuda mitte päevade, vaid tundidega. Pidevalt tuleb uut informatsiooni ning sellest lähtuvalt muutuvad ju ka riigiasutuste tegevused ja soovitused. Infovahetus ja vabatahtlike kaasamine peab olema operatiivne.
Enne appi tõttamist peab olema veendunud ka selles, et organisatsioon suudab kokkulepitud mahus inimesed kokku saada ja kõik vajalikud ülesanded saavad täidetud. Siinjuures on väga oluline meeles pidada ka koordineeriva töö mahtu ehk hinnata kindlasti ka seda kui palju ressurssi läheb vaja kõigi ettevalmistavate tegevuste ja korralduslike ülesannete peale nagu vabatahtlike kaardistamine ja koordineerimine, infovahetus, koosolekud ja kohtumised, graafikute koostamine, kõikvõimalik logistika korraldamine jne.
Saabuvate reisijate nõustamine
Eesti Punane Rist võttis väljakutse vastu ja olime õnnelikud, et saame keerulisel ajal oma panuse anda. Peamine tegevus, mille juurde sotsiaalministeerium ja terviseamet Punase Risti vabatahtlikke appi vajasid, oli termokaamerate jälgimine ning saabuvate reisijate nõustamine Tallinna sadamates ja lennujaamas.
Punase Risti vabatahtlikud olid väljas kaks nädalat. Aitasime mõõta riiki saabuvate inimeste kehatemperatuuri ja jagasime tõenduspõhist infot seoses viirusnakkusega. Kui riiki saabujal oli kehatemperatuur normist kõrgem või kui tal esines muid haigustunnuseid, siis aitasime tal terviseseisundit hinnata, viisime läbi tervisealase lühinõustamise, andsime ettepanemiseks ühekordse maski ja jagasime suuniseid, kuidas edasi toimetada. Samuti jagasime inimestele kohapeal infovoldikuid viiruse ja sellest hoidumise kohta ning suunasime reisilt tulijaid käsi desinfitseerima
Punase Risti roll on ka olla usaldusväärseks hääleks. Sellises olukorras levib palju moonutatud või väärinformatsiooni. Meie roll on valeuudiseid kummutada ja aidata levitada usaldusväärset infot. Saame viidata teaduspõhisele infole, aidata levitada riigiasutuste kinnitatud sõnumeid. Kuna rahvusvaheline võrgustik on tugev, siis saame koostööpartneritelt usaldusväärset infot kiiresti ja oleme võimelised seda erinevates keeltes edasi andma.
Kokku oli nendesse tegevustesse kaasatud 58 vabatahtlikku üle Eesti. Kaasasime vabatahtlikke ka väljastpoolt enda organisatsiooni – tänu headele kontaktidele saime enda tegevustesse kiiresti appi kutsuda ka Tallinna ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli tudengeid, vabatahtlike reservpäästjaid ning Lions-liikumise liikmeid. Kokku panustasime sadamates ja lennujaamas ligi 700 vabatahtliku töötunniga.
Seoses olukorra muutumisega lõppesid meie tegevused sadamates ja lennujaamas peale kaht nädalat panustamist. Seejärel suunas Eesti Punane Rist oma peamise fookuse kohalike kogukondade toetamisse koostöös kohalike omavalitsustega.
Vabatahtlikke tuleb väärtustada
Vabatahtlike kaasamine eriolukorra tegevustesse vähendab oluliselt tervishoiutöötajate ja politseiametnike koormust. Samal ajal tekitab see meie ühiskonnas suuremat sidusust, et leevendada nakkusohtlike haiguste levikut ja panustada sedasi kogu Eesti rahva tervisesse.
Otsides võimalusi, kuidas abivajajaid aidata ja oma missiooniga jätkata, on aga oluline meeles pidada ja tähtsustada ka vabatahtlike endi ohutust ja heaolu. Vabatahtlike ohutuse tagamine peab igal vabatahtlikke koordineerival organisatsioonil kõigi tegevuste juures olema prioriteediks. Enne vabatahtlike välja saatmist andsime ka meie Punase Risti poolt kõigile põhjaliku ülevaate, kuidas iseennast viiruse eest kaitsta ning tagasime kohapeal isikukaitsevahendite piisava varu.
Eesti Punane Rist tänab kõiki vabatahtlikke, kes COVID-19 pandeemia ajal meie inimeste elu ja tervise hoidmiseks moel või teisel panustanud on!