4.-6. oktoobril toimus ligi 800 vabatahtliku osavõtul Eesti ajaloo suurim evakuatsiooniõppus “Lõuna Sild”, mille korraldajateks olid Päästeamet ja Kaitseliit. Eesti Punane Rist viis õppusel läbi esmaabi masskoolituse. Õppus hõlmas ulatuslikku evakueerimist Lõuna-Eesti ida- ja kagupiirkonnast Viljandimaale.
Evakuatsioon: ettevalmistus ja teadlikkus
Lõuna Silla põhistsenaarium keskendus Lõuna-Eesti ida- ja kagupiirkonna ulatuslikule evakueerimisele, luues realistliku keskkonna kriisiolukordade simuleerimiseks. Osalejad said kogeda, kuidas toimub evakueerimine reaalsetes tingimustes, sealhulgas majutamine, toitlustamine ja vajalikud korraldused.
Kaitseliidu Lõuna maakaitseringkonna teavituse ja tsiviil-sõjalise koostöö ohvitser Julia Siimberg märkis, et see oli ajalooliselt suurim evakuatsiooniõppus, mis viidi ellu koostöös päästeametiga. Siimberg rõhutas, et õppus andis osalejatele väärtuslikke kogemusi ja teadmisi, kuidas kriisiolukordades käituda. “Evakueeruda on vaja olukordades, kus paigale jäämine on eluohtlik. Seetõttu on oluline, et inimesed oleksid teadlikud ja valmis kiiresti tegutsema,” selgitas ta. “See õppus annab meelerahu, et teame, kuidas käituda, kui päriselt peaks tekkima kriisiolukord.”
Vabatahtlikel oli kohustuslik kaasa võtta magamisvahendid ja hügieenitarbed, isikut tõendav dokument, veepudel ja soovituslik varustus selleks, et end ise mugavalt tunda.
Kohapeal toimusid mitmed harivad tegevused, sealhulgas loengud ja praktikumid, mis andsid osalejatele võimaluse süvendada oma teadmisi ja oskusi. Osalejatel oli võimalus tutvuda päästeameti, Punase Risti ja naiskodukaitse tegemistega, mis aitas neil mõista, kuidas erinevad organisatsioonid kriisiolukordadele reageerivad.
“Õppus Lõuna Sild 24 õnnestus täielikult ja suuremate probleemideta. Kõik eesmärgid said suures plaanis täidetud. Saime praktiliselt läbi harjutada evakuatsiooni protsessi juhtimise ja läbiviimise, mis toimub paljude osapoolte koostöös,” rääkis Lõuna päästekeskuse kriisibüroo juhataja ja õppuse päästeameti poolne peakorraldaja Silver Konksi. Tema sõnul täitsid kõik osapooled oma ülesanded ootuspäraselt ja koostöö toimis tõrgeteta. “Teine väga oluline väärtus sellel õppusel oli see, et saime tõsta inimeste teadlikkust evakuatsiooni olulisusest ja kuidas selleks valmistuda. Samuti kriisideks valmisolekust üldiselt.”
Punase Risti esmaabikoolitus
“Kõigil õppusel osalenud inimestel oli evakuatsioonikohtades võimalus osaleda elanikkonnakaitse koolitustel, mida viis läbi päästeamet koos naiskodukaitsega ja Eesti Punase Risti pakutud esmaabi koolitustel,” rääkis Konksi. “Elanikkonnakaitse aluseks on inimeste suutlikkus kriisi ajal ennast kuni abi saabumiseni ise kaitsta ja vajaduse korral üksteist aidata. Õppuse üks eesmärk oligi tõsta inimeste teadlikkust sõjalisest evakuatsioonist ja valmisolekut selleks. EPR poolt tehtud esmaabikoolitused parandasid kindlasti osalejate oskusi ja teadmisi, kuidas sõjalises kriisi haavatuid aidata. Päästeamet elanikkonnakaitse juhtasutusena tänab EPR selle panuse eest. Koolitusel osalenute tagasisides kõlasid samuti kiidusõnad ning tõdemus, et koolitus oli väga huvitav ja vajalik.”
Kõik õppusel osalejad said Eesti Punase Risti esmaabi käsiraamatu, mis aitas neil omandatud oskusi hiljem meeles pidada ja rakendada. Käsiraamat sisaldab praktilisi nõuandeid ja juhiseid, kuidas tegutseda erinevates kriisiolukordades.
Esmaabi koolitus on ülioluline, sest see annab osalejatele teadmised, kuidas anda esmaabi ning aidata teisi ka keerulistes olukordades. Koolituste käigus käsitleti erinevaid teemasid, sealhulgas elustamine, haavade sidumine, verejooksu peatamine jpm.
Evakuatsioonikohtades toimusid mitmed tegevused, sealhulgas loengud ja töötoad, mille raames said osalejad õppida ka teistelt spetsialistidelt. Kohapeal oodati ka loomingulisi etteasteid, mis rikastasid õppuse kogemust.
Lõuna Sild 2024 oli mitte ainult hariduslik, vaid ka kogukondlik algatus, mis ühendas inimesi ja valmistas neid ette võimalike kriisiolukordade jaoks. Osalemine selles õppuses oli võimalus panustada oma kogukonna turvalisusesse ja omandada oskusi, mis võivad osutuda hädavajalikuks.
“Kutsume kõiki huvilisi järgmisel korral osalema ja oma panust andma, et olla valmis mistahes kriisiolukordadeks,” ütles Siimberg.
Lõuna Sild 2024 tõestas, et koostöös ja teadmiste jagamises peitub jõud, mis aitab meil paremini tulevikus toime tulla.
Vaata õppuse galeriid.