14. septembril tähistame maailma esmaabi päeva. Päeva eesmärgiks on tõsta teadlikkust esmaabi olulisusest ja julgustada inimesi omandama elupäästvaid oskusi.
Iga inimene olenemata taustast või varasematest teadmistest, saab omandada vajalikud oskused, et aidata õnnetuse või hädaolukorra puhul. Esmaabi andmise oskus on hädavajalik oskus, mis võib päästa elusid kriisiolukordades – olgu selleks looduskatastroof, ootamatu terviseprobleem või mõni muu õnnetus.
Kahjuks ei ole paljud inimesed teadlikud esmaabi põhitõdedest või ei tunne end kindlalt olukorras, kus on tarvis abi anda. Seetõttu on maailma esmaabi päeva eesmärk tõsta teadlikkust ja pakkuda välja praktilisi lahendusi, kuidas õpetada ja innustada rohkem inimesi omandama vajalikke esmaabioskusi. Kriisiolukordades võib kiire ja oskuslik tegutsemine olla elu ja surma küsimus. Esmaabi oskused annavad võimaluse tegutseda kiirelt ja tõhusalt, enne kui professionaalne abi kohale jõuab. Esmaabi õigel ajal osutamine päästab igal aastal tuhandeid elusid.
Punase Risti ja Punase Poolkuu liikumised üle kogu maailma viivad selle päeva raames läbi erinevaid üritusi ja koolitusi, pakkudes inimestele võimalust õppida, harjutada ja parandada oma esmaabioskusi. Õpetatakse põhilisi esmaabivõtteid, nagu elustamist, verejooksu peatamist ja hingamisraskustega toimetulekut. Eesmärk on saavutada ühiskond, kus igaüks on valmis ja võimeline abistama.
Eesti Punane Rist korraldab sel päeval Tallinnas heategevusliku esmaabi perepäeva taaskasutuskaupluse Punane Ristik (Mustamäe tee 8) hooviparklas kell 11–16. Päeva juht on Reet Linna.
Perepäeval kavas:
- esmaabi teater
- esmaabi töötoad
- pääste- ja otsingukoerad
- loomade esmaabi töötuba
- huvilised saavad kindlaks teha oma veregrupi
- taaskasutusrõivaste moedemonstratsioon
- munitsipaalpolitsei kriisivarude mängud
- ja palju muud
Plaati keerutab Einar Kapp
Üritus Facebookis:
Lisaks korraldab Eesti Punane Rist koostöös Läti Punase Ristiga Valgas/Valkas kell 11–15 emsaabipäeva “Eest-Läti ellujäämiskett”.
Üritus algab realistliku demonstratsioonesitlusega, kus pannakse proovile õnnetuse korral tegutsemise valmidus. Toimuvad õpetlikud töötoad ja esmaabikoolitus. Lisaks meelelahutus ja elav muusika.
Esmaabi õppimine ei ole lihtsalt oskus – see on viis, kuidas muuta maailm turvalisemaks ja hoolivamaks. Igaühel on võime elusid päästa!
Ülemaailmne esmaabi päev on igal aastal septembri teisel laupäeval tähistatav päev, mille eesmärk on tõsta teadlikkust esmaabi tähtsusest ja julgustada inimesi õppima esmaabi oskusi. Esmakordselt tähistati seda päeva 2000. aastal Rahvusvahelise Punase Risti ja Punase Poolkuu Föderatsiooni algatusel.