Eesti Punase Risti Tallinna seltsi vabatahtlik ning esmaabi koolitaja Eva Näf osales 13.-17. oktoobril 2024 Aktiivsete Kodanike Fondi õppereisil Norrasse. Erinevate Eesti vabaühenduste esindajate kireva seltskonna harivat käiku rahastas Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetuste Aktiivsete Kodanike Fondi kahepoolsete suhete fond.
Norra on tuntud aktiivsete kodanike ja inimeste vabatahtliku panustamise poolest, 61% norrakatest teeb vabatahtlikku tööd. “Meie eesmärk oligi uurida, mida nad on teinud ja teevad, et ühiskonna meelestatus selliseks on kujunenud ja kuidas nad oskavad seda hoida ja toetada,” rääkis Eva. “Kolme päeva jooksul külastasime seitset erineva tausta ja suurusega vabatahtlikke kaasavat ja toetavat ettevõtmist. Igalt
ühelt neist oli midagi õppida ja kõrva taha panna. Lähtusin õppekäikudel saadava olulise info kogumisel eelkõige Eesti Punase Risti vabatahtlike värbamise, kaasamise ja hoidmise hetkeolukorrast, murekohtadest, võimalustest ning meie tulevikuplaanidest.”
Külastatu vaimse tervise ja inimõiguste infokeskust, kultuuri- ja võrdsuspoliitika ministeeriumit, muusikaühenduste katusorganisatsiooni, Eesti saatkonda, kohtuti Norras elava Eesti päritolu vabatahtlikuga ning lisaks külastati mitmeid põnevaid organisatsioone.
Noorte infokeskus UNGinfo – kuigi juhatusse kuuluvad noored, sh ka koolilapsed, siis on rollid selgelt paigas, et noored juhivad ja otsustavad ning professionaalidest täiskasvanud on nende seljatagune ning taustjõud, kes vajadusel nõustavad, mõtlevad koos, kuid suunavad noori ise oma valikuid tegema.
Eesmärk on pakkuda noortele vabatahtlikele lisapädevusi, jõustada ning õpetada neid juhtima.
Loomade varjupaik Oslos Dyrebeskyttelsen Norge Oslo og Akershus – see oli ootamatult kõige innustavam ja köitvam kõigist kohtumistest, sest 165aastase ajalooga vabatahtlikkusel põhineval ettevõtmisel, on raske töö tegemiseks olulised asjad hoolikalt paika loksutatud. Kuidas panna vabatahtlik mõistma, kas see ettevõtmine ikka on tema jaoks, rolli- ja ülesannete selgus, koolitamise põhjalikkus, vabatahtlike toetamine ja hoidmine, tunnustamine. Kõlama jäi kõige olulise kõrval see, et me hoolitseme armastusega loomade eest, kuid peame sama hästi hoolitsema oma vabatahtlike eest.
Norra vabatahtlike ühendav ühendus Frivillighet Norge – see külastus oli hea ajalootund Norra vabatahtlikkusest. Talgute korras oluliste asjade ärategemine on suuresti nende elufilosoofia. Samas annab organisatsioonidesse kuulumine selgelt eeliseid, mis kuluvad igapäevases elus igati ära. Inimene panustab aega ja tööd ning saab vastu hüvesid. Kõlama jäid sõnumid, et kokkutulemises on jõud ja tehes
teiste heaks midagi, teeb see midagi head ka sulle endale.
Norra skaute ja gaide ühendav organisatsioon KFUK-KFUM-Speiderne – on üks suuremaid Norra noorteorganisatsioone, kelle tööst suure osa teevad just vabatahtlikud. Peamine küsimus oli, kuidas vabatahtlikke hoida – kui nad on püsinud kolm aastat, siis nad tõenäoliselt jäävad alatiseks. Kandvaks
teguriks on mõtteviis – hoia asjad nii toredad, lihtsad ja lõbusad kui võimalik, tunnusta, märka, toeta, too kokku ja anna tegevusel tähendus ja olulisus.
“Õppereis oli kahtlemata inspireeriv, kinnitas mitmeid isiklikke seisukohti ja arvamusi ning andis hoogu juurde, et asuda teadlikumalt analüüsima, korrastama ja parendama ka meie endi tegemisi,” rääkis Eva. “Selle õppereisi juures andis kõigi põnevate kohtumiste kõrvale äärmiselt olulise lisaväärtuse meie kirev reisiseltskond, sest tulles samast ühiskonnast ja tehes tööd samade Eesti inimestega, on meie rõõmud ja mured vägagi sarnased ning meie endi kogemuste vahetamine, teineteiselt õppimine ja ka potentsiaalsed koostegemised lisasid võlu ja jõudu sellele ettevõtmisele.”