Keerulisel ajal, mil COVID-19 pandeemia nõuab kõigis eluvaldkondades väga suurt tähelepanu ja energiat, jätkavad Punase Risti riiklikud seltsid tööd, et pakkuda kohalikes kogukondades abivajajatele tuge. Samal ajal jätkame aga ka käimasolevate rahvusvaheliste projektidega. Üks sellistest projektidest, mille tegevused aktiivselt käimas, on „BALTPREP – Baltic Sea region preparedness and response capacity“.
Meil on hea meel teada anda, et projektile „BALTPREP“ on määratud lipulaeva staatus.
EL Läänemerepiirkonna Strateegia (EU Strategy for Baltic Sea Region – EUSBSR) riiklikud koordinaatorid otsustasid 5. veebruaril tunnustada „BALTPREP“ projekti lipulaeva staatusega.
Lipulaeva staatus on ühelt poolt kvaliteedimärk ja teisalt ka tunnustus suure töö eest, mis õnnetustele reageerimise võimekuse suurendamiseks ja koostöö arendamiseks projekti raames ära tehtud on. Koos teiste riikidega osaleb ka Eesti Punane Rist aktiivselt selles projektis.
Projekti eesmärgiks on edendada Läänemere äärsete Punase Risti rahvuslike seltside ja vastavate riiklike struktuuride koostööd suurõnnetuste korral. Selle tulemuse saavutamisel suureneb õnnetustele reageerimise võimekus, ühtlustub psühhosotsiaalse abi osutamine hädaolukorras, paraneb piiriülene koostöö ning samuti koostöö riiklike struktuuride ja Punase Risti rahvuslike organisatsioonide vahel.
BALTPREPi projekti on kaasatud Soome, Taani, Saksamaa, Eesti, Läti, Leedu ja Poola Punase Risti rahvuslikud seltsid. Projekti tegevustes osalevad ka Venemaa ja Rootsi Punase Risti seltsid.
Projekt kestab kuni 31. detsembrini 2020.
EUSBSR on esimene nii suurt piirkonda hõlmav regionaalne strateegia Euroopas. See strateegia on kaheksa Läänemere piirkonnas asuva liikmesriigi vahel sõlmitud kokkulepe, et tulla paremini toime ühiste väljakutsetega ja kasutada ära ühiseid võimalusi.
Strateegial on kolm suuremat sihti, mis esindavad kolme peamist väljakutset: 1) mere päästmine, 2) piirkonna ühendamine ja 3) heaolu suurendamine. Selle strateegia rakendamiseks ei ole uusi rahastusallikaid ega institutsioone, see põhineb olemasolevate vahendite efektiivsemal koordineeritud kasutusel ning sünergia ja vastastikuse täiendavuse edendamisel. Strateegiat viiakse ellu konkreetsete ühisprojektide ja -protsesside kaudu.